Aktualności

Przyjeżdżając do nas są pewnie Państwo ciekawi naszej miejscowości. Postaramy się nieco przybliżyć najważniejsze informacje, o naszym miejscu na ziemi.

Chałupy to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo, niegdyś byliśmy częścią tego miasta. Chałupy są pierwszym przystankiem na trasie z Władysławowo do Helu. Wszyscy znamy miejscowość z hitu Zbigniewa Wodeckiego – „Chałupy welcome to”, obecnie to spokojna miejscowość do błogiego, wakacyjnego i nie tylko, wypoczynku.

Chałupy nazywane były „Budziszewo” albo „Ceynowy” – z racji dużej popularności tych nazwisk w tych okolicach. Dzisiejsza nazwa weszła do użytku dopiero w XIX w. Nazwę miejscowości wymieniono po raz pierwszy w XVII w. za sprawą króla Władysława IV, który postanowił wybudować tu silnie umocniony bastion, który miał bronić wybrzeża przed atakiem od strony morza. Pomysł został zrealizowany w 1635 r., ale wkrótce potem królowi zabrakło pieniędzy na sponsorowanie floty bałtyckiej i o twierdzy zapomniano. W 1836 r. doszło tu do nieprzyjemnego incydentu: wykonano samosąd na rzekomej czarownicy. Niewinnie oskarżoną kobietę poddano tzw. próbie wody, a gdy nie mogła utonąć z powodu zbyt rozłożystej sukni, która unosiła ją na wodzie, gapie dobili ją wiosłami. Od okresu międzywojennego Chałupy rozpoczęły swoją karierę popularnego kurortu. W latach 60. XX w. działała tutaj jedyna w Polsce plaża dla naturystów. Plaża ta istnieje do dziś, choć nie cieszy się już takim zainteresowaniem. Chałupy w ostatnich latach przyciągają przede wszystkim pasjonatów windsurfingu. Twierdzą oni, że dzięki płytkości Zatoki Puckiej w tym miejscu Chałupy oraz ich okolice są jednym z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania tego sportu. 

Hotel we Władysławowie, hotel na Helu, a może lepiej w Chałupach? Zapraszamy do spędzenia czasu właśnie u nas!