Aktualności

Mamy nadzieję, że już niebawem wszystko wróci do normy i będziemy mogli spotkać się z Państwem  w Chałupach. Dla wszystkich, którzy się jeszcze wahają czy przyjazd do nas jest słusznym wyborem, postanowiliśmy ułatwić decyzję, przygotowując listę ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zwiedzić podczas pobytu na Półwyspie Helskim. Zapraszamy do lektury!

  • Plaża nudystów w Chałupach

Plaża nudystów w Chałupach należy do najbardziej rozsławionych w Polsce, bowiem to ona była pierwszą plażą tego typu w kraju (1960 rok). Powstał tu nawet polski ruch naturystyczny.

  • Port Chałupy

Malownicza przystań jachtowa w Chałupach zlokalizowana jest we wschodniej części Chałup, nad Zatoką Pucką. 100 metrów dalej znajduje się tu także jedna z najpiękniejszych bałtyckich plaż. To tu, przy drewnianych pomostach cumują jachty, łodzie i inne jednostki o zanurzeniu do 1,2 metra.

  • Fokarium na Helu

Jest częścią placówki akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego i jak sami założyciele podkreślają nie jest to ogród zoologiczny ani cyrkiem, gdzie zwierzęta popisują się sztuczkami. Wszystko zaczęło się w 1992 roku kiedy uratowano pierwszą ranną fokę wyłowioną z Bałtyku. Ośrodek ma na celu badanie i rozwój tego ginącego gatunku a wyleczone foki, zarówno jak i narodzone w ośrodku są wypuszczane na wolność. Niezwykłe miejsce z niezwykle sympatycznymi zwierzętami.

  • Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu

Wizyta w muzeum pozwala zapoznać się z historią polskiej wojny obronnej zapoczątkowanej przez Niemców 1 września 1939 roku. Rejon umocnień Hel był jednym z najdłużej stawiającym opór miejscem podczas kampanii wrześniowej. Obrona cyplu trwała 32 dni, liczne konstrukcje obronne, działo nabrzeżne pozwoliło i determinacja żołnierzy pozwoliła na tak długie utrzymanie cypla helskiego.

  • Muzeum Rybołówstwa na Helu

Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972.

  • Promenada na Cyplu

Idealne miejsce na spacer między otwartą plażą a morzem, wyposażona w ławeczki tablice informacyjne dotyczące miejscowej fauny i flory.

  • Latarnia Morska na Helu

Jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią w Polsce o wysokości 41,5 metra a jej światło jest widoczne na odległość 36 kilometrów. Zbudowana jest w kształcie ośmiokąta zakończona galerią, z której możemy podziwiać widok na morze i okolice.

  • Muzeum Kolei Helskiej na Helu

Otwarte po raz pierwszy w maju 2013 roku Muzeum Kolei Helskich jest oddziałem Helskiego Kompleksu Muzealnego, podległym Muzeum Obrony Wybrzeża.

  • Molo w Juracie

Molo w Juracie znajduje się w centrum nadmorskiego kurortu od strony Zatoki Puckiej. Molo o długości 320 metrów, zostało wybudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  • Przystań i port rybacki w Kuźnicy

To dość duży ośrodek rybacki od strony zatoki puckiej. Do 2012 roku była to mała nieosłonięta przystań rybacka. Obecnie port jest chroniony dwoma oświetlonymi falochronami, gdzie przy nabrzeżu cumują jednostki pływające.

Już niebawem przygotujemy dla Państwa część drugą. Pozostańcie z nami.