Aktualności

Dlaczego warto odwiedzić Półwysep Helski?
Oto 10 powodów!

Zastanawiasz się nad idealnym miejscem wypoczynku? Oto 10 powodów dla których powinieneś wybrać właśnie Półwysep Helski.

1) Dwa morza – z jednej strony bezmiar wód Morza Bałtyckiego, a z drugiej kaszubskie Małe Morze – Zatoka Pucka. Połączenie to tworzy z rejonu Półwyspu Helskiego idealne miejsce do wszelkiego rodzaju wodnej rekreacji. Dzięki funkcjonującym tu szkółkom surfingowym, każdy może rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi.

2) Piękne plaże – plaże Półwyspu Helskiego należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Rozległe, usypane z białego drobnego piasku w niektórych miejscach mają nawet kilkadziesiąt metrów szerokości. Stanowią idealne miejsce do łapania promieni słonecznych.

3) Nadmorski Park Krajobrazowy – samo powstanie Helu niesie ze sobą wiele zagadek i ciekawych historii, a nawet legend. Historia pozostawiła wiele śladów, udostępnionych dziś w postaci militarnego szlaku. Półwysep to w dalszym ciągu połączenie niesamowitej kaszubskiej i rybackiej kultury. To pod koniec czerwca zobaczyć tu można spektakularną morską pielgrzymkę rybaków, a na podwórkach, już coraz rzadziej, ale wciąż można spotkać rozwinięte sieci po porannych połowach.

4) Niesamowite krajobrazy – 34 km długości, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 150 m w najwęższym miejscu i około 3 km na cyplu – taki właśnie jest Półwysep Helski, który w rankingu The World Geography znalazł się w czołówce najbardziej zdumiewających półwyspów na świecie. Nie bez przyczyny teren ten stanowi część Parku Narodowego, tworząc wraz z rezerwatami wyjątkowy ekosystem, pełen urokliwych krajobrazów od pięknych plaż szerokich plaż po wysokie i strome klify. Ich piękno podziwiać można z lądu, wody, wieży widokowej, a nawet podczas lotów widokowych.

5) Moc atrakcji nie tylko dla dzieci – porty, przystanie, latarnie morskie, ocean park, unikalna osada łowców fok, parki wodne, a dla starszych dzieci szlak fortyfikacji – to tylko początek długiej listy atrakcji Władysławowa i Półwyspu Helskiego. Na dorosłych czekają letnie koncerty aktualnych gwiazd polskiej sceny muzycznej, na dzieci liczne animacje i festyny.

6) Wodne atrakcje – zarówno te dla prawdziwych „wilków morskich” na otwartym morzu, jak i dla amatorów żagli czy windusurfingu, aż do rodzinnych wypraw łodziami czy rowerkami wodnymi. Ciekawostką są coraz częściej pojawiający się surferzy, którzy łapią łamiące się fale Bałtyku.

7) Aktywne wakacje – poza atrakcjami wodnymi turystyka aktywna to najsilniejsza strona Kaszub Północnych, świetna sieć ścieżek rowerowych z najpopularniejszą trasą wzdłuż Zatoki aż do samego Helu. Na rodziców spragnionych większej dawki adrenaliny czekają również loty paralotniami, a nawet skoki ze spadochronem z 9000 m.

8) Bliskość Trójmiasta – sama podróż tramwajem wodnym do Gdańska, Gdyni czy Sopotu będzie już nie lada atrakcją, a wybór kolejnych, czekających na miejscu form rozrywki zadowoli najbardziej wymagających turystów. Warto również odkryć okoliczne miejscowości, takie jak Gniewino czy Wejherowo, które mają wiele do zaoferowania nie tylko najmłodszym, a podróżować do nich można, omijając główne trasy.

9) Łatwy dojazd – dzięki autostradzie A1 można szybko, i – co najważniejsze – bezpiecznie dojechać nad Bałtyk z wielu regionów Polski. Mimo wszystko podróż z dzieckiem należy odpowiednio zaplanować, aby nie stać w korkach na „bramkach” czy dojeździe do miejscowości wokół Półwyspu. Przyjazdy w sobotni poranek i wyjazdy w niedziele popołudnie to nie najlepszy pomysł. Warto również sprawdzić trasy alternatywne.

10) Rozwinięta baza noclegowa – od campingów i kwater, przez apartamenty, po dobrej jakości pensjonaty i hotele. O ile na samym Półwyspie liczba miejsc jest ograniczona, to już np. Władysławowo dysponuje jedną z największych baz noclegowych nad Bałtykiem. Z młodszymi dziećmi warto korzystać z promocji przed- i posezonowych oraz wybierać zakwaterowanie w cichych dzielnicach oddalonych od rozrywkowego centrum miasta.

Hotel Hel – zobacz nasz wpis o Helu i bazie noclegowej, a także dlaczego warto wybrać nocleg w bliskiej okolicy jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce.